Tilbake til hovedsiden!
Tilbake til hovedsiden!
Om plastikkirurgi.no | Legg i favoritter | Nettstedkart    



Du er her: Hovedside / Prosedyrer / Fillere

Fillere
Skrevet av Dr. Tomm Bjærke
 Skriv ut    Tips en venn   
Restylane fra Q-med

(Restylane®, Perlane®, Collagen, Artecoll®, Isolagen®) Fillere brukes til å glatte ut ujevnheter i huden, til å redusere rynker eller å forstørre lepper. Noen av fillerene er permanente mens andre forsvinner etter en tid.

Restylane® og Perlane® består av hyaluronsyre, et stoff som finnes normalt i kroppen. Man får derfor ingen reaksjon på stoffet og det ses på som ufarlig å bruke disse stoffene. Ulempen er at de brytes ned og at man derfor trenger flere behandlinger for å opprettholde effekten.

Collagen er utviklet fra dyr og man trenger derfor å allergitestes på forhånd. Artecoll består av små plastkuler. Noen kan reagere på disse og danne arrvev. Virkningen til disse stoffene er permanent. Dette er en klar ulempe i mange tilfeller og såvidt det vites brukes ikke disse stoffene lengre i Norge.

Isolagen® er en helt ny type fillere. Her hentes det ut en liten vevsbit fra kroppen din som sendes til et  laboratorie i utlandet. Der dyrkes det frem egne  fibroblaster. Etter noen uker kan disse sprøytes inn i rynker og produsere elastiske fibre og collagen som sletter ut rynkene dine.

Behandlingen

Bruk av fillere er en enkel prosedyre.
Stoffet sprøytes inn i det ønskede området med en tynn nål. Vanligvis trenger man ikke bedøvelse. Resultatet kommer umiddelbart.

Etterforløpet

Man vil alltid bli litt rød og hoven i huden. Dette forsvinner i løpet av 1-3 dager.

Infeksjon er meget sjeldent. Likeledes allergiske reaksjoner på Restylane®, Perlane® og Isolagen®


 

 

Tips en venn om denne artikkelen

Ditt navn:   Mottakers navn:  
Din e-post:   Mottakers e-post:  

     





 





Paca Software CMS v2.3
© 2000-2007